Casa Batllo

Casa Batlló jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury modernistycznej nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Europie. To wielkie dzieło Antonio Gaudiego z zewnątrz zachwyca swoją formą, wewnątrz natomiast grą koloru i światła.

Casa Batlló usytuowana jest przy Passeig de Gracia – głównej, reprezentacyjnej alei dzielnicy Eixample. Wraz z pięcioma budynkami pomiędzy ulicami Carrer del Consell de Cent i Carrer d’Aragó, Casa Batlló tworzy tzw. Kwartał Niezgody (kat. Illa de la Discňrdia). Budynek został wzniesiony w latach 1875 – 1877. Na przełomie wieków nabył go Josep Batlló Casanovas – znany kataloński producent tekstyliów, który początkowo chciał w tym miejscu wznieść całkowicie nową budowlę, ostatecznie jednak zdecydował się przebudować obiekt już istniejący, a zadanie to powierzył właśnie Gaudiemu. Do pracy przy renowacji budynku słynny architekt zatrudnił doskonałych asystentów związanych z modernizmem – Domčneca Sugrańesa i Grasa, Josepa Canaleta i Joana Rubió. W efekcie, w latach 1904 – 1906 pod kierunkiem Gaudiego powstał niezwykły budynek o innowacyjnej, a nawet bardzo kontrowersyjnej jak na owe czasy bryle.

Przez mieszkańców Barcelony Casa Batlló nazywana jest potocznie Domem Kości, a to ze względu na swoją organiczną formę, w tym przede wszystkim balkony, przypominające zwierzęce kości. Wspaniały, lekko falisty kształt fasady i wykonana z kawałków różnokolorowej ceramiki dekoracja przywołuje na myśl lekko wzburzone morze. Budynek wieńczy szczyt w kształcie smoczego grzbietu. Pokrywająca go dachówka przypomina łuski, a niewielkie, zakończone ostrym łukiem okno z prawej strony wydaje się być okiem smoka. Usytuowana z lewej strony wieżyczka, ozdobiona krzyżem greckim symbolizuje najprawdopodobniej włócznię, a zatem zdaje się, że cała, górna część budynku, nawiązuje do legendy o św. Jerzym, który walczył właśnie ze smokiem. Najbardziej spektakularną częścią budynku jest Planta Noble – dawne pomieszczenia mieszkalne rodziny Batlló. To właśnie tutaj usytuowana jest okazała galeria, wychodząca na Passeig de Gracia, ozdobiona owalnymi oknami i kolumnami w kształcie kości. Do galerii prowadzi wspaniały hol wejściowy, przypominający świat podwodnych jaskiń i oświetlony lampami w kształcie żółwich skorup.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Casa Batllo, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj opinię o tym miejscu